Blog

Ile prądu pobiera klimatyzacja – kalkulator i przelicznik

By 11 stycznia 2022 No Comments
Ile prądu pobiera klimatyzacja - Wentoklima Kraków

Ile prądu pobiera klimatyzacja?

Klimatyzatory są bardzo popularnym urządzeniem, które można spotkać już nie tylko w biurach czy sklepach. Coraz częściej decydują się na nią właściciele domów czy mieszkań. Najnowocześniejsze klimatyzacje pobierają nie dużo energii elektrycznej co jest ich największą zaletą. Producenci tych urządzeń w dokumentacji podają pobór mocy danej klimatyzacji. Aby klimatyzacja dobrze chłodziła energia elektryczna pobierana przez urządzenie potrzeba jest do sprężania środka chłodniczego i jego obiegu.

Aby twoja klimatyzacja była urządzeniem ekonomicznym musisz pamiętać o jej prawidłowym montażu, doborze urządzenia do powierzchni mieszkalnej oraz jej sposobie użytkowania.

Chłodzenie klimatyzacją

Najważniejszym elementem którym powinniśmy kierować się przy wyborze klimatyzacji do domu jest parownik. Przez niego przepływa chłodzone powietrze i wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Jak dobrać moc klimatyzatora do powierzchni pomieszczenia? Dla pomieszczenia o powierzchni np: 35m2 moc klimatyzatora powinna wynosić co najmniej 3,5kW.
Jeżeli posiadamy klimatyzację o mocy 305kW pobór energii elektrycznej wynosi około 1,1 kW (mowa tu o urządzeniach z klasą energetyczną A). Teraz nowe klimatyzacje są wyposażone w sprężarki inwerterowe dzięki czemu nie muszą pracować z pełną mocą przez cały czas. Dzięki takiemu rozwiązaniu pobór prądu zmniejsza się o nawet 50% w stosunku do starszych urządzeń.

Oto szacunkowe zużycie energii elektrycznej w ciągu godziny pracy klimatyzacji:
0,3-0,8 KW * 40-60h miesięcznie = 12 – 48 kWh miesięcznie
12-48 kWh * 0,68 zł / 1kWh = 8,16 – 32,64 zł ⇒ koszt miesięczny

Decydując się na urządzenie klimatyzacyjne przenośne należy liczyć się że koszty eksploatacyjne będą wyższe niż w przypadku standardowej klimatyzacji. W tych urządzeniach moc chłodnicza może być nawet kilku krotnie większa niż pobór prądu.

Ogrzewanie klimatyzacją

Klimatyzatory to nie tylko chłodzenie pomieszczenia. Również w okresach przejściowych możemy wykorzystać klimatyzację do ogrzania mieszkania. W urządzeniach z funkcją pompy ciepła podawana jest moc grzewcza klimatyzacji. Będzie ona wyższa niż moc chłodzenia. Dla urządzenia o mocy chłodniczej 3,5kW moc grzewcza będzie wynosić 4kW.
Jak ograniczyć zużycie prądu przez klimatyzację?
Aby ograniczyć koszty związane z użytkowaniem klimatyzacji należy pamiętać o kilku zasadach.

  • Regularne przeglądy urządzenia klimatyzacyjnego
  • Podczas pracy urządzenia należy zamknąć wszystkie okna
  • Wyłączanie klimatyzacji gdy nie przebywamy w domu
  • Utrzymanie temperatury w pomieszczeniu na stałym poziomie (22-25oC)
  • Uzupełnianie czynnika chłodniczego w urządzeniu

Przeczytaj dokładnie artykuł abyś mógł podjąć decyzje jaka klimatyzacja będzie dla ciebie najlepsza i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. Skup się na tym aby była jak najbardziej ekonomiczna w codziennym użytkowaniu oraz spełniała wszystkie funkcje na których ci zależy.

Wentoklima Kraków - Montaż i Sprzedaż Klimatyzacji

Wentoklima sp. z o.o.

ul.Stanisława Augusta Poniatowskiego 36, 31-709 Kraków
NIP: 6783183208, REGON: 385212399 KRS: 0000822162

+48 690 690 719
biuro@wentoklima.pl