Blog

Klimatyzacja w mieszkaniu poradnik dla kupującego

By 19 lutego 2019 styczeń 11th, 2022 No Comments
Klimatyzacja w mieszkaniu - poradnik dla kupującego

Klimatyzacja do mieszkania- co trzeba wiedzieć

W temacie klimatyzacji w przeciągu kilkunastu lat wiele się zmieniło. Kiedyś klimatyzacja kojarzyła się z biurowcami czy sklepami spożywczymi. Były one głośne i pobierały dużo prądu. Mieszkańcy domów czy bloków nie wykazywali dużego zainteresowania tym urządzeniem. Klimatyzacja kojarzyła się również z negatywnym wpływem na zdrowie człowieka. Dziś na szczęście wiele się zmieniło.

Klimatyzacje można coraz częściej „spotkać” już nie tylko w hipermarketach czy wielkich firmach. Wiele osób decyduje się na instalacje klimatyzacji w swoim domu czy mieszkaniu. Na decyzję ludzi duży wpływ ma zmieniający się klimat, często bardzo upalne okresy letnie. Ludzie chcą sobie poprawić komfort życia i zgłębiają temat klimatyzacji. Technologia wykonania urządzeń klimatyzacyjnych również się zmieniła na przestrzeni ostatnich lat. Na rynku można znaleźć wiele nie dużych klimatyzacji prostych w obsłudze oraz urządzenia bardziej zaawansowane technologicznie, które mogą szybko schłodzić lub ogrzać pomieszczenie i mogą być obsługiwane z naszych smartfonów. Nie pobierają dużo prądu a są wyposażone w funkcje oczyszczania powietrza. Najnowocześniejsze klimatyzatory nie zabierają dużo miejsca a nawet można znaleźć taki, który będzie wyglądał jak fajny designerski gadżet.

Rozważasz montaż klimatyzacji w swoim domu, ale nie wiesz co powinieneś wiedzieć? Poniżej przedstawię Ci kilka najważniejszych faktów, które być może pomogą tobie podjąć decyzje w sprawie klimatyzacji.

Koszt klimatyzacji.

Wydawać by się mogło że montaż klimatyzacji wiąże się z ogromnymi kosztami. Jednak to nie prawda! Już najprostszy klimatyzator o mocy 3,5 kW kupimy za około 2000tyś złotych. Warto wiedzieć, że te tańsze klimatyzatory będą pobierać więcej prądu. Lepiej będzie kupić droższy i energooszczędny.

Klimatyzacja z montażem na vat 8%

Jeżeli mieszkanie nie przekracza 150 a dom 300 metrów kwadratowych można kupić klimatyzator z montażem i zapłacić dużo mniej. Klimatyzacje dostosowane do mieszkań są traktowane na równi z urządzeniami grzewczymi. Jeśli jest montowana na stałe można skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania vat. Oto przykład ile może kosztować klimatyzacja z montażem uwzględniając vat:

 • Klimatyzacja X 2000zł + montaż 1000zł =3000zł

Ta sama klimatyzacja montowana na stawce vat 8 %

 • Klimatyzacja X 1756zł + 878zł = 2634 zł

To oczywiście najprostszy przykład jaka może być różnica w zakupie klimatyzatora ze stawką vat. Będzie ona oczywiście różnić się w zależności jakie urządzenie wybierzemy.

Montaż klimatyzacji

Zastanawiacie się pewnie ile kosztuje montaż klimatyzacji? Ceny zaczynają się od 1000zł. Najtańszy i najprostszy montaż to tzw: „montaż przez ścianę”. Taki montaż wiąże się z tym że jednostka zewnętrzna musi znajdować się po przeciwnej stronie ściany, na której będzie montowana jednostka wewnętrzna. Czynniki które mogą wpływać na cenę montażu to:

 • długość instalacji
 • typ urządzenia
 • sposób zamocowania
 • wysokość na której będzie montowana jednostka zewnętrzna

Najlepiej przed montażem zapytać instalatora wycenę oraz możliwość obejrzenia zdjęć wykonanych instalacji. Nie powinno być z tym problemu jeśli wybierzemy doświadczonego fachowca, który zna się na instalacjach klimatyzacji.

Zużycie prądu przez klimatyzacje

Często jest tak, że nie jesteśmy pewni czy klimatyzacja nie pochłonie naszych finansów jeśli chodzi o rachunki za prąd. Dlatego wiele osób rezygnuje z zakupu klimatyzacji. Należy wiedzieć, że najnowocześniejsze klimatyzacje ścienne są bardzo oszczędne. To dlatego że zmieniła się technika ich wykonania. Stare klimatyzacje działały w trybie on/off i chłodziły pomieszczenie tylko o kilka stopni , po czym się wyłączały. Nowe modele klimatyzatorów są wyposażone w wysokowydajne sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej, nowoczesne wentylatory i energooszczędne silniki. Dzięki temu można dostosować moc klimatyzatora do potrzeb użytkownika, dzięki czemu oszczędza się energię elektryczną.

Aby lepiej przedstawić wam zużycie prądu przez klimatyzacje porównam dwa topowe modele klimatyzacji- tańszy i droższy.

Weźmy na przykład mieszkanie o powierzchni 40 m 2 i klimatyzator o mocy 3,5 kW. Czas pracy urządzenia to 5 godzin dziennie przez 31 dni.

LG Standard -podstawowy model- średnie zużycie podczas chłodzenia-1800W NA DZIEŃ-3,51 zł            MIESIĘCZNIE-108,81 zł

LG DELUXtopowy model LG- średnie zużycie podczas chłodzenia-933W

NA DZIEN-3,07 zł           MIESIĘCZNIE-95,17 zł

Myślę że na tym przykładzie jesteście przekonani że warto kupić droższe urządzenie.

Oczywiście różnica w zużyciu prądu nie będzie widoczna jeśli klimatyzator będzie używany sporadycznie. Używając klimatyzacji bardzo często, nawet w okresach przejściowych, po kilkanaście godzin, szybko zauważycie różnicę.

Jak wybrać oszczędną klimatyzacje?

Klimatyzacja jest coraz popularniejszym urządzeniem. W sklepach stacjonarnych lub online można znaleźć wiele modeli w różnych cenach. Jak wybrać tą odpowiednią? Na pewno należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną klimatyzatora. Najwyższą klasą energetyczną jest A+++. Trzeba również spojrzeć na sezonową efektywność chłodzenia S.E.E.R czy grzania S.C.O.P.

Jeśli wskaźniki efektywności sezonowej są większe zużycie energii elektrycznej będzie mniejsze. Najlepiej wybrać urządzenie typu Gree Amber Prestige 3,5kW. W tego typu klimatyzatorach możliwe jest znaczne ograniczenie zużywanej energii, a to dzięki wolniejszej pracy wentylatorów. Klimatyzatory które w swym wyposażeniu mają liczniki zużycia energii doskonale pokazują ilość zużytej energii w danej chwili oraz zużycie skumulowane, dzięki czemu wiadome jest jak wydajnie pracuje klimatyzator.

Przeglądy gwarancyjne klimatyzacji

Każdy posiadacz klimatyzacji musi pamiętać o jej przeglądach. Dlaczego tak ważne są przeglądy klimatyzatorów? Ponieważ w czasie przeglądów robi się konserwacje klimatyzacji. Okresowe czyszczenie urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych zapobiega rozwojowi bakterii czy pleśni oraz w czasie konserwacji sprawdza się poziom czynnika chłodzącego (freon). Jeśli urządzenie klimatyzacyjne ma szczelny układ chłodniczy nie powinno być żadnych wycieków. Aby gwarancja nadal obejmowała klimatyzacje należy wykonywać przeglądy dwa razy w roku. Jakie są koszty takiego przeglądu? Nie jest to duży koszt, gdyż wynosi około 250 zł i trwa 2 godziny. Te najnowocześniejsze klimatyzatory mają funkcję autodiagnozy, która powiadomi o ewentualnej usterce. Mają też funkcje informujące o wyciekach freonu, co jest dużą zaletą przy wieloletnim użytkowaniu klimatyzatora. Takie funkcje posiada na przykład HaierTundra Plus 3,5kW.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku najpopularniejszymi klimatyzatorami są urządzenia typu SPLIT (rozdzielone) z jednostką zewnętrzną (agregatem) i jednostką wewnętrzną. Innym rodzajem również popularnym są klimatyzatory przenośne. Czym one się różnią? Poniżej podam kilka przykładów różnic między nimi.

 • Głośność- w urządzeniach typu SPLIT jednostka zewnętrzna jest umieszczona na zewnątrz i nie emituje wewnątrz żadnych dźwięków.
 • Odprowadzenie ciepłego powietrza poza pomieszczenie- klimatyzatory transportują ciepło przez co wytwarzają chłodne powietrze. W klimatyzatorach przenośnych to ciepło jest wyprowadzane z tyłu urządzenia i musi być odprowadzone rurą na zewnątrz.
 • Efektywność- w urządzeniach przenośnych ciepłe powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz w dużych ilościach. Na jego miejsce zostaje zassane nowe powietrze. Tutaj lepiej sprawdzają się urządzenia SPLIT. Klimatyzatory przenośne do odprowadzania ciepłego powietrza muszą posiadać uchylone okno, ale wiąże się to z tym,że ponownie zostanie wprowadzone ciepłe powietrze. Jeżeli uszczelki w takich oknach są szczelne , można temu zapobiec.
 • Zużycie prądu- Nowoczesne urządzenia są wyposażone w funkcję które pokazują zużycie prądu. Jeśli chodzi o poziom zużycia energii elektrycznej lepiej sprawdzą się urządzenia typu SPLIT>
 • Łatwość w transporcie-tutaj przewagę mają klimatyzatory przenośne. Nie zawsze jest możliwość zamontowania urządzenia typu SPLIT, więc przenośny klimatyzator w takich przypadkach będzie najlepszą opcją.

Mam nadzieję, że rozjaśniłem wam główne różnice między tymi urządzeniami.

Rodzaje klimatyzatorów typu SPLIT

Klimatyzator ścienny- takie klimatyzatory najczęściej montowane są w domach i mieszkaniach. Łatwiej jest go po prostu zamontować i serwis nie jest drogi. Posiadają także wiele funkcji, które są niezbędne podczas użytkowania urządzenia.

Klimatyzator sufitowo-podłogowy– jest prosty w budowie a jednocześnie bardzo wydajny. Można znaleźć klimatyzatory sufitowe, sufitowo-podłogowe lub podłogowe. Montuje się je głównie w sklepach spożywczych, hotelach czy biurach.

Klimatyzator kasetonowy – zaletą tych klimatyzatorów jest jak rozprowadzają powietrze. Te urządzenia rozprowadzają zimne powietrze wzdłuż sufitu na cztery strony. Często tego typu klimatyzatory są stosowane w dużych sklepach spożywczych lub biurach.

Klimatyzator kanałowy – takie klimatyzatory można spotkać w pomieszczeniach użyteczności publicznej, biurach czy sklepach (ale nie spożywczych). Tutaj zaletą jest to, że powietrze z jednego klimatyzatora zostają rozprowadzone na kilka pomieszczeń. Problemem może jednak być ustawienie temperatury tak aby w każdym pomieszczeniu była optymalna.

Zalecamy aby wszędzie gdzie jest to możliwe zamontować urządzenie typu SPLIT. Gdy jednak nie ma takiej możliwości, godne uwagi są klimatyzatory przenośne.

Klimatyzacja-zdrowa czy nie

W Internecie czy telewizji dużo się mówi o wpływie klimatyzacji na nasze zdrowie. To czy ona będzie miała wpływ negatywny czy nie zależy przede wszystkim od nas. Żeby klimatyzacja nie miała wpływu na nasze zdrowie warto o kilku rzeczach pamiętać:

 • Odpowiedni dobór urządzenia- jeżeli pomieszczenie jest nie wielkie a urządzenie duże może powodować zbyt duże wychłodzenie pomieszczenia.
 • Właściwy montaż- klimatyzator nie może być tak zamontowany aby zimne powietrze wiało nam w plecy.
 • Eksploatacja-często użytkownik ustawia minimalną temperaturę na maksymalną moc nawiewu. To duży błąd. Najlepiej aby różnica temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz nie przekraczała 8 stopni.
 • Konserwacja- Wszystkie konserwacje należy przeprowadzać w odpowiednim czasie, aby nie dopuścić do wytwarzania się bakterii czy pleśni.

Pamiętajcie- prawidłowe użytkowanie i konserwacja klimatyzacji nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie.

Klimatyzacja na alergie

Dobra wiadomość dla osób walczących z alergią. Nowoczesne urządzenia klimatyzujące będą dla was wybawieniem. Są dostępne modele klimatyzatorów wyposażone w odpowiednie filtry wyłapujące alergeny. W tych urządzeniach świetnie się sprawdza funkcja jonizacji powietrza. Najlepsze klimatyzacje z tymi funkcjami są marki LG, Panasonic, Gree, Haier, Rotenso.

W modelach Panasonic został zamontowany układ jonizujący Plasmaster+ oraz filtry znanej na całym świecie firmy 3M. Jednak takie klimatyzatory można powiedzieć są z górnej półki.

Klimatyzatory ścienne Panasonic cechuje technologia Nanoe. Ta technologia hamuje nie przyjemne zapachy, hamuje wzrost alergenów czy wirusów oraz pomagają utrzymać nawilżoną skórę.

Klimatyzatory firmy Rotenso również skutecznie wpływają na alergików. Najlepszym modelem tej firmy będzie klimatyzator Rotenso Enos, który jest wyposażony aż w 3 filtry.

Klimatyzatory Gree są wyposażone w jonizatory plazmowe. Usuwają one nie tylko drobne pyłki, cząsteczki kurzu ale również zapach dymu tytoniowego czy inne niewłaściwe zapachy.

Klimatyzatory Haier to nie tylko dobra jakość ale i przystępna cena. W swej technologi cechują się filtrami jonów ujemnych, co pozwala uwalniać jony ujemne.

Droższe modele wymienionych przeze mnie firm posiadają filtry HD z powłoką antybakteryjną. Dodatkową zaletą tych modeli jest układ jonizacji powietrza Virus Doctor.

Wyżej wymienione funkcje tych klimatyzatorów neutralizują bakterie, wirusy (w tym wirus AH1N1), roztocza, grzyby i ich zarodniki. Kiedy klimatyzatory się wyłączą wentylator ją wysusza i załącza układ jonizacji, co powoduje każdorazową sterylizację urządzenia.

Komfort użytkownika

Korzystając z klimatyzatorów możemy utrzymać w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę. Teraz te najnowsze urządzenia nie powodują hałasu, a dodatkowo nie pobierają dużo energii elektrycznej, dzięki czemu klimatyzacja nie jest droga w utrzymaniu a przebywanie w danym pomieszczeniu staje się przyjemniejsze.

Nowoczesne klimatyzatory z wyższej półki cenowej są wyposażone w różnego rodzaju filtry (HEPA, plazmowe), które odpowiadają za oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu. Dzięki tym filtrom są usuwane alergeny, nie przyjemne zapachy,roztocza i pyłki. Jonizacja powietrza wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, koncentrację i wspomaga ogólne samopoczucie.

Dużą uwagę zwracamy również na wygląd klimatyzatora. Haier Flaier lub LG Artcool Stylist wyróżniają się na tle wielu innych cichą pracą oraz designerskim wyglądem.

Moc klimatyzacji

Przy wyborze klimatyzatora dużą uwagę zwróćcie na moc chłodzenia. Żeby była odpowiednia należy przeliczyć że na każdy metr kwadratowy moc chłodzenia powinna wynosić 100W. Do jednego pomieszczenia czy pokoju o powierzchni do 35m2 wystarczy urządzenie o mocy 3,5 kW.

Klimatyzacja do mieszkania

Jeśli klimatyzator ma być zamontowany w mieszkaniu w bloku należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest miejsce instalacji. W blokach agregat najczęściej montuje się na balkonach. Jednak wtedy należy zwrócić uwagę na poziom głośności urządzenia, tak aby nie była ona uciążliwa dla sąsiadów. Trzeba również sprawdzić gdzie będzie odprowadzana woda z chłodzenia, bo nie zawsze jest możliwość odprowadzania jej na balkon. Warto wtedy zainwestować w instalację pompki skroplin.

Na moim blogu przedstawiłem kilka najważniejszych informacji dotyczących klimatyzacji. Jestem pewien że przybliżyłem wam wszystkie plusy i minusy posiadania urządzeń klimatyzujących. Przed zakupem klimatyzacji musicie zastanowić się gdzie będzie ona zamontowana, jakim rodzajem klimatyzatora jesteście najbardziej zainteresowani oraz jak często będzie ona używana.

Tutaj przedstawiłem również ranking klimatyzatorów, abyście mogli porównać kilka topowych modeli.

Jeżeli macie dodatkowe pytania zapraszam do kontaktu z nami.

Wentoklima Kraków - Montaż i Sprzedaż Klimatyzacji

Wentoklima sp. z o.o.

ul.Stanisława Augusta Poniatowskiego 36, 31-709 Kraków
NIP: 6783183208, REGON: 385212399 KRS: 0000822162

+48 690 690 719
biuro@wentoklima.pl