Blog

Zalety i Wady Klimtyzacji w domu i mieszkaniu

By 5 stycznia 2022 styczeń 11th, 2022 No Comments
Zalety i Wady Klimatyzacji w domu i mieszkaniu

Klimatyzacja w domu

W dzisiejszych czasach klimatyzacja w biurze czy w sklepie to praktycznie norma. Ale czy klimatyzacja w domu jest tak samo powszechna? Właściciele domków letniskowych czy domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na założenie klimatyzacji. Czy jednak warto? Na moim blogu dowiesz się o wadach i zaletach klimatyzacji domowej.

Zalety klimatyzacji domowej

Jedną z wielu zalet klimatyzacji domowej jest komfort termiczny. Równomierna temperatura jest bardzo ważna nie tylko w czasie pracy biurowej ale także podczas urlopu. Jeśli lato jest bardzo upalne klimatyzacja pozwala na uzyskanie komfortowego samopoczucia nie tylko na urlopie ale też podczas pracy. Dla osób z problemami kardiologicznymi lub z układem oddechowym klimatyzacja w domu będzie świetnym rozwiązaniem. Najnowocześniejsze urządzenia klimatyzacyjne są wyposażone w czujniki wilgoci, poziom temperatury czy stopień zanieczyszczenia. Taki klimatyzator sam dopasuje funkcje do warunków otoczenia. Należy pamiętać że nowoczesne klimatyzatory nie tylko obniżają temperaturę ale są pomocne w tedy kiedy stałe grzanie nie jest jeszcze potrzebne.

Jeżeli wasz klimatyzator wykrywa zanieczyszczenia powietrza macie pewność że dba o jego jakość. Klimatyzatory mają stały dostęp do powietrza z zewnątrz i dlatego mają stały dostęp do niego. Dlatego sprawdza się idealnie w trakcie upałów. Klimatyzatory sprawdzają się także świetnie na terenach budowlanych gdzie otwarcie okien nie zawsze jest możliwe. Należy pamiętać że na jakość powietrza składa się kilka elementów w tym wilgotność. Wilgotność powietrza ma duży wpływ na nas- tak jak i na osoby zdrowe jak i na osoby borykające się np: z astmą. Teraz większość klimatyzatorów ma funkcję jonizatora powietrza. Funkcja ta pozwala się pozbyć z powietrza szkodliwych wirusów czy drobnoustrojów.

Musimy pamiętać że odpowiednia jakość powietrza przekłada się bezpośrednio na jakość naszego życia. Wysokie temperatury wpływają na funkcjonowanie naszych organizmów w dzień i w nocy. Jeżeli zapewnimy sobie lepszą jakość powietrza w pomieszczeniu w którym np: śpimy czy najczęściej przebywamy, dajemy sobie szansę na lepszy wypoczynek.

Wady korzystania z klimatyzacji

Montowanie klimatyzacji samodzielnie nie jest proste i należy o tym pamiętać jeśli już zdecydujecie się na założenie klimatyzatora. Najczęściej zajmują się tym profesjonalne firmy. Niestety wysokie koszty klimatyzacji powiela koszt montażystów. Wiele osób wtedy rezygnuje z założenia klimatyzacji. Jeżeli to nowy dom to koszt klimatyzacji jest opłacalny, ale w starym domu koryguje to dodatkowe koszty związane z kłuciem ścian i innymi działaniami remontowymi. Klimatyzacja wymaga również systematycznego czyszczenia i serwisowania, o czym należy pamiętać.
Kolejnym minusem jest to, że klimatyzacja jest montowana nie w całym domu lecz w kilku pomieszczeniach. W takich sytuacjach mieszkańcy są narażeni na różne temperatury co ma wpływ na ich zdrowie. Optymalna temperatura w pomieszczeniach to 19-25A°C lecz nie niższa niż 7°C od temperatury na dworze.
Klimatyzacja niestety pracuje dość głośno, co większość osób odczuwa. Ale jest to subiektywna opinia. Dla nie których to tylko szum, dla innych głośne buczenie. Jeżeli klimatyzacja działa cały czas może ona zwiększać rachunki za energię elektryczną.
W moim blogu poznałeś plusy i minusy posiadania klimatyzacji w domu. Jednak to ty musisz podjąć decyzję czy warto. Przeanalizuj plusy i minusy i zdecyduj czy chcesz ją mieć.

Wentoklima Kraków - Montaż i Sprzedaż Klimatyzacji

Wentoklima sp. z o.o.

ul.Stanisława Augusta Poniatowskiego 36, 31-709 Kraków
NIP: 6783183208, REGON: 385212399 KRS: 0000822162

+48 690 690 719
biuro@wentoklima.pl